Chcete získať trvalý prístup ku všetkým informáciám a využívať aj veľa ďalších výhod? Staňte sa členom 1.AŠKOS . Zaregistrujte sa

Mimoriadne opatrenia a ich dopad na pracovno-právne vzťahy aj v školskom stravovaní

V súčasnosti z dôvodu mimoriadnych opatrení vlády Slovenskej republiky aj rezort školstva vydáva usmernenie č. 2020-10253:1-B2001 pre školy a školské zariadenia v nasledovnom znení.

3586702

Je potrebné rozlišovať medzi nariadením „karanténneho opatrenia“ orgánom verejného zdravotníctva (t.j. Úrad verejného zdravotníctva SR, regionálne úrady verejného zdravotníctva, prípadne Ministerstvo zdravotníctva SR) podľa § 12 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov a obmedzením činnosti škôl a školských zariadení na základe rozhodnutia riaditeľa školy alebo riaditeľa školského zariadenia formou riaditeľského voľna alebo rozhodnutia ministra školstva, vedy, výskumu a športu (ďalej len „minister“) formou mimoriadneho prerušenia alebo zmeny obdobia vyučovania.

 

Ak je karanténne opatrenie nariadené príslušným orgánom verejného zdravotníctva, sú povinné všetky dotknuté subjekty sa týmto opatrením spravovať, pričom orgán verejného zdravotníctva určí, aké opatrenia má zamestnávateľ prijať. Ak zamestnanci nemôžu vykonávať prácu z dôvodu, že majú podľa nariadeného karanténneho opatrenia zostať v „izolácii v domácom prostredí“ a dodržiavať protiepidemiologické opatrenia aj napriek tomu, že sa u nich neprejavujú príznaky ochorenia COVID - 19, zamestnávateľ môže umožniť týmto zamestnancom vykonávať prácu doma, tzv. „home office“. Ak zamestnávateľ neumožní zamestnancom vykonávať prácu doma, zamestnanci majú nárok na náhradu príjmu podľa § 4 zákona č. 462/2003 Z. z. o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov počas prvých 10 dní od zamestnávateľa a od 11-teho dňa a ďalších dní nárok na nemocenskú dávku podľa § 33 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov od Sociálnej poisťovne, rovnako ako pri dočasnej pracovnej neschopnosti.

 

Ak karanténne opatrenie nie je nariadené príslušným orgánom verejného zdravotníctva, škola alebo školské zariadenie môžu mať obmedzenú činnosť na základe rozhodnutia riaditeľa školy najviac na 5 dní podľa § 150 ods. 5 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, resp. na základe rozhodnutia ministra na nevyhnutný čas podľa § 3 ods. 8 vyhlášky Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 231/2009 Z. z. o podrobnostiach o organizácii školského roka na základných školách, na stredných školách, na základných umeleckých školách, na praktických školách, na odborných učilištiach a na jazykových školách. Z dôvodu, že počas obmedzenej činnosti školy alebo školského zariadenia na základe rozhodnutia riaditeľa školy alebo riaditeľa školského zariadenia alebo ministra nie je možné zamestnancom prideľovať prácu podľa pracovnej zmluvy, pretože škola alebo školské zariadenie sú „zatvorené“, ide o „inú“ prekážku v práci na strane zamestnávateľa. Podľa § 142 ods. 3 Zákonníka práce „Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.“. Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť aj na výkone práce doma, tzv. „home office“.

 

Zákonník práce v týchto prípadoch neumožňuje, aby zamestnávateľ dal zamestnancom pokyn na čerpanie dovolenky, náhradného voľna, aby bezdôvodne absolvovali lekárske vyšetrenie, prípadne aby čerpali ošetrovné s cieľom úspory mzdových nákladov. Súvisí to so skutočnosťou, že pri čerpaní dovolenky, ako aj pri čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas sa zamestnávateľ musí so zamestnancom dohodnúť.

Zdroj: https://www.minedu.sk/data/att/15948.pdf

Zároveň uvádzame že pokiaľ je škola z dôvodu rozhodnutia zriaďovateľa alebo riaditeľa školy uzatvorená t.j. deti a žiaci sa nezúčastňujú výchovno-vzdelávacieho procesu podľa § 140 ods. 1 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) v znení neskorších predpisov, v takom prípade sa ani stravovanie dospelým stravníkov prostredníctvom zariadenia školského stravovania nezabezpečuje.

Ing. Silvia Tokárová, odborný garant I. AŠKOS

<a href="https://www.freepik.com/free-photos-vectors/design">Design vector created by freepik - www.freepik.com</a>

Partneri

biele-logo biele-logo

Prihlásenie

Zabudli ste svoje heslo?

Nie ste u nás prihlásený/á?

Zaregistrujte sa

  • prístup do neverejnej časti webu
  • možnosť sťahovania dokumentov
  • možnosť prispievať do diskusií k odborným článkom
  • zľavy pre členov na rôzne akcie a vybrané produkty
Registrácia >