Chcete získať trvalý prístup ku všetkým informáciám a využívať aj veľa ďalších výhod? Staňte sa členom 1.AŠKOS . Zaregistrujte sa

Home Office, či dovolenka?

Je povinný zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi pri prekážkach v práci na strane zamestnávateľa, alebo v čase home office stravovanie?

Mimoriadna situácia si vyžaduje aj mimoriadne riešenia. Zatvorili sa školy, školské jedálne, školské zariadenia, pracovnoprávny vzťah trvá, obsah pracovnej náplne je mierne modifikovaný a v spleti niektorých pojmov sa musíme rýchlo zorientovať.

Súčasná právna úprava pozná typ práce - domácka práca a telepráca,  a je upravený v § 52 Zákonníka práce, podľa ktorého o domáckom zamestnancovi hovoríme, keď na základe dohody v pracovnej zmluve bude zamestnanec vykonávať prácu doma, prípadne na inom dohodnutom mieste. Môže ísť o práce akéhokoľvek druhu, ktoré zamestnanec nemusí vykonávať na pracovisku a je tu vôľa k dohode medzi zamestnancom a zamestnávateľom.

Ako osobitný typ práce doma je pojem telepráca a ide o domáckeho zamestnanca, ktorý za podmienok dohodnutých v pracovnej zmluve vykonáva prácu doma alebo na inom vhodnom mieste s použitím informačných technológii.

Viac o tejto problematike ale aj mnoho ďalších informácií k pracovnoprávnym vzťahom nájdete v aplikácii www.timexpertov.sk

5064

Súčasná mimoriadna situácia si vyžaduje mimoriadne riešenia a tak vyvstáva požiadavka úpravy  existujúceho pracovnoprávneho vzťahu tak,  aby zodpovedal požiadavkám § 52 odsek 5 Zákonníka práce, ktorý pripúšťa príležitostne, alebo za mimoriadnych okolnosti  so súhlasom zamestnávateľa alebo  po dohode s ním prácu z domu.

Nový pojem „Home office“ alebo  „práca z domu“ v súčasnej mimoriadnej dobe znamená  prácu vykonávanú bez zmeny pracovnej zmluvy a to  na základe ústnej dohody zamestnanca a zamestnávateľa.  

V praxi sa jedná o akýsi mix práce z domu a práce na mieste výkonu práce dohodnutého v pracovnej zmluve, teda na pracovisku, vzhľadom k tomu že zamestnanec niekoľko dní v týždni (prípadne niekoľko hodín počas pracovného dňa) vykonáva prácu doma a ďalšie dni (hodiny) na pracovisku. Jedinou podmienkou na takúto formu práce je, že to druh práce podľa pracovnej zmluvy umožňuje.

Home office nie je objektívne možný  napríklad u upratovačiek, u  kuchárok, či vychovávateliek, ale aj niektorých pedagogických zamestnancov a v tomto  prípade nevykonávanie práce v súčasnej situácii bude posudzované ako  prekážka práce na strane zamestnávateľa   podľa § 142 ods. 3 Zákonníka práce, počas ktorej zamestnávateľ poskytne zamestnancovi náhradu mzdy v sume priemerného (funkčného platu) zamestnanca.

U niektorých skupín zamestnancov je možná kombinácia výkonu časti práce na pracovisku s prekážkami na strane zamestnávateľa s následkom kombinácie  nároku na plat za vykonávanie práce na pracovisku  a  náhradou mzdy za  prekážky práce na strane zamestnávateľa.

V súčasnej mimoriadnej situácii nie je prípustné, aby z dôvodu zatvorenia školy, či školského zariadenia  zamestnávateľ nariadil zamestnancovi čerpať dovolenku.

Home office, prekážky na strane zamestnávateľa a stravovanie

Podľa § 152 odsek 2 Zákonníka práce nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako 4 hodiny.

Teda, aj zamestnanec, ktorý v súčasnej dobe v dôsledku opatrenia Hlavného hygienika Slovenskej republiky vykonáva so súhlasom zamestnávateľa alebo po dohode s ním prácu doma – alebo na inom ako zvyčajnom mieste výkonu práce (home office), má nárok na poskytnutie stravy.

Spôsob splnenia tejto povinnosti je upravený v § 152 ods. Zákonníka práce. V prípade zamestnancov škôl a školských zariadení zamestnávateľ  stravovanie   bežne  poskytuje  vo vlastnom stravovacom zariadení, prípadne v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa. Tieto stravovacie zariadenia – školské  jedálne sú však v súčasnosti zatvorené. Preto prichádza do úvahy ďalší spôsob a to prostredníctvom subjektu oprávneného sprostredkovať stravovacie služby, teda vo forme stravovacích poukážok alebo elektronických stravovacích kariet.

Ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť  stravovanie ani jedným zo spôsobov  ustanovených v § 152 odsek 2 Zákonníka práce, teda ani vo vlastnom zariadení, ani v zariadení iného zamestnávateľa, ani formou stravovacích poukážok, prípadne elektronických stravovacích kariet, poskytne zamestnancovi finančný príspevok.  Výška príspevku je upravená v § 152 ods. 3 Zákonníka práce.

Vo všetkých prípadoch nárok zamestnanca na poskytnutie stravy bude splnený, ak zamestnanec vykonáva prácu v rámci pracovnej zmeny viac ako 4 hodiny.

Zamestnanec, ktorý nevykonáva prácu z dôvodu prekážky v práci na strane zamestnávateľa podľa § 142 Zákonníka práce,  nemá nárok na stravovanie, ibaže mu nárok na stravovanie  vyplýva  z kolektívnej zmluvy.

<a href="https://www.freepik.com/free-photos-vectors/people">People photo created by ArthurHidden - www.freepik.com</a>

JUDr. Beáta Findišová, Tím expertov SK

Partneri

biele-logo biele-logo

Prihlásenie

Zabudli ste svoje heslo?

Nie ste u nás prihlásený/á?

Zaregistrujte sa

  • prístup do neverejnej časti webu
  • možnosť sťahovania dokumentov
  • možnosť prispievať do diskusií k odborným článkom
  • zľavy pre členov na rôzne akcie a vybrané produkty
Registrácia >