Chcete získať trvalý prístup ku všetkým informáciám a využívať aj veľa ďalších výhod? Staňte sa členom 1.AŠKOS . Zaregistrujte sa

FLEXI - postrach pre vedúce školských jedální?

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu eviduje a pracuje už dlhšiu dobu na požiadavke expertov v oblasti výživy ale aj rodičovskej verejnosti na zmene systému skladby jedálnych lístkov v školskom stravovaní. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zadefinovala zvýšenie podielu rastlinných zdrojov bielkovín na úkor živočíšnych zdrojov bielkovín vo výžive detí. Tento výživový trend odporúča aj EK vo svojich programových materiáloch napr. ZDRAVIE 2020.

3346573

Vypracovanie návrhu Flexi zásad na zostavovanie jedálnych lístkov podľa najnovších výživových trendov má v školskom stravovaní podporiť celosvetový trend postupného procesu kvalitatívnej reformy obsahu školského stravovania na báze vedeckých výskumov a odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (Nutričný model WHO). Flexi zásady pre školské stravovanie sú odsúhlasené ÚVZ SR Hlavným hygienikom listom č. DMlT 090 I 127 | l0 t2019 zo dňa 18. 09. 2019.

Na báze dobrovoľnosti zapojených škôl sa začala I. etapa overovacieho procesu Flexi zásad školského stravovania, ktorého súčasťou je aj overovanie jedál, pripravených z nového sortimentu potravín tzv. pepitiek, ktoré sú zdrojom vysokého obsahu rastlinných bielkovín. Nenahradzujú klasické strukoviny pri príprave pokrmov, ktoré sa používajú doposiaľ, ale ide o úplne nový druh suroviny, ktorý sa môže nahradiť a využiť pri príprave pokrmov. Pepitky sú kombináciou strukovín ( až 90 % a 10 % zeleniny) bez lepku, zdroj vlákniny a proteínov.

A práve pepitky spôsobili, že Flexi zásady sa neprijali v školskom stravovaní s nadšením. Znižovanie soli, cukru či tuku bolo prijímané taktiež s nevôľou a nakoniec sa to spoločne zvládlo a všetci sme si uvedomili aká je táto cesta pre zdravie našich detí potrebná. MŠVVaŠ SR prednedávnom vydalo niekoľko receptúr ako dodatok k doterajším platným Materiálno-spotrebným normám práve s možnosťou využiť nový druh suroviny a spestriť jedálny lístok. Ukázalo sa, že v niektorých prípadoch sa technológia zvoleného receptu nie celkom zvládla Z akých dôvodov? Veľa informácií nám prezradili riaditeľky škôl a vedúce jedální, kde sa receptúry pripravovali. Niekde chýbalo nadšenie, niekde pracovné sily a toto stačilo, aby sa technológia nezvládla. Faktom je, že receptúry sú náročnejšie na prípravu aj na čas. Že by sme si odvykli vložiť trochu fantázie do práce? Veď ide o overovanie.

Máme dostatok skúseností, že ak jedlo pripravuje kuchár profesionál, vyvolá to záujem detí a pripravené jedlo v ten deň chutí hneď inak. Bolo by vhodné v spolupráci s kuchárom špecialistom organizovať degustácie pokrmov pripravovaných podľa nových FLEXI - MSN, kde budú overené  aj technologické postupy pri príprave jednotlivých pokrmov práve zo spomínaných pepitiek za účasti hlavných kuchárok, prípadne aj rodičov.

Zámerom odborníkov a nás všetkých je zaviesť uvedený systém vo všetkých zariadeniach školského stravovania a využiť tak najnovšie vedecké poznatky vo výžive detí v záujme prevencie obezity so šetrným prístupom k prírode a k našej planéte Zem. Našou povinnosťou je podporovať tento trend postupného procesu kvalitatívnej reformy obsahu školského stravovania.

Flexi nie je len o PEPITKÁCH!

Flexi zásady na zostavovanie jedálnych lístkov umožňujú:

  • ponúkať viac druhov  šalátov, preferovanie šalátov bez nálevov,
  • možnosť kombinácie viac druhov nápojov,
  • postupne znižovanie podielu živočíšnych zdrojov bielkovín - postupné zvyšovanie podielu rastlinného zdroja bielkovín,
  • Flexi skladby jedálnych lístkov (napr. aj podľa obľúbenosti jedál malých stravníkov),
  • možnosť prípravy  jedla na výber v rámci Flexi  podľa požiadaviek stravníkov a finančných  možnosti (resp. podľa regiónov bryndzové halušky a tvarohové pirohy, atď.),
  • pri príprave jedál a nápojov preferovať biopotraviny alebo potraviny

z ekologického poľnohospodárstva,

  • postupne zaradiť viac čerstvých BIO produktov z regiónov predovšetkým ovocia, zeleniny, mäsa, hydiny, mlieka, mliečnych výrobkov (podľa finančných možností),
  • preferovať potraviny v ekologickom a veľkospotrebiteľskom balení (napr. jogurty a oleje v sklenenom veľkokuchynskom balení),
  • zohľadniť cirkevné a kultúrne stravovacie zvyklosti stravníkov (napr. pôst bez mäsa, atď.),
  • minimalizácia biologický rozložiteľného a komunálneho odpadu,
  • záruku čerstvosti dodávok potravín z regiónov z hľadiska optimalizácie logistiky. Dodávky JUST IN TIME – hudba budúcnosti?

Z hľadiska časovej štruktúry Flexi jedálneho lístka (pri jednozmennej prevádzke) sa odporúča :

  •  lx  hlavné jedlo s plnou dávkou mäsa podľa MSN a vekovej skupiny,
  • 2x  hlavné jedlá so zníženou dávkou mäsa,
  • 1x  hlavné jedlo bezmäsité (zeleninové, strukovinové a pod.),
  • 1x  hlavné jedlo múčne (sladké, slané a pod.).

V prípade, záujmu o zavedenie Flexi jedálneho lístka vo vašom zariadení, odporúčame na začiatok naplánovať takúto štruktúru len jeden prípadne dva týždne v mesiaci. Praktické overenia a kvalifikované posúdenie Flexi zásad skladby jedálnych lístkov vo vybraných zariadeniach v rámci SR sa vyhodnotia do 31.06.2020. Či a ako budú FLEXI zásady na zostavovanie jedálnych lístkov aplikované do praxe, budú všetci informovaní po vyhodnotení celkového overovania v rámci SR.

Z uvedeného vyplýva, že FLEXI zásady na zostavovanie jedálnych lístkov nie sú žiadnym postrachom z veľkých zmien v školskom stravovaní, ani pre vedúce školských jedální. Mnohí z vás si ani neuvedomujú, že Flexi zásady praktizujú už v súčasnosti. Máme viacero receptúr s nadstavovaním strukovín a strukovinových zmesí v jedlách, ktoré určite mnohí už teraz využívajú pri zostave jedálnych lístkov.

A ako príjmu Flexi zásady stravníci a rodičia? Myslíme si že tak, aké informácie dostanú od kompetentných, teda od vás. Každá vedúca školskej jedálne by mala poznať chute svojich stravníkov a k zaraďovaniu nových jedál a Flexi zásad do jedálneho lístka by sa malo pristupovať individuálne. Aj v tomto prípade je dôležitá vzájomná spolupráca školy, školskej jedálne a rodičov.

Veríme, že mnohým z vás nie je ľahostajný prístup k našej planéte, preto by sa mali jedálne lístky zostavovať tak, aby sa neprodukovalo veľa odpadu,  neplytvalo potravinami a varilo len to, čo stravníkom chutí. Preto je nevyhnutné odpad separovať a zamerať sa na kvalitné a čerstvé suroviny pri príprave pokrmov s minimálnym množstvo odpadu. O tom sú FLEXI zásady na zostavovanie jedálnych lístkov.

OSN vydala celosvetovú výzvu, ktorej cieľom je znížiť plytvanie potravinami na polovicu do roku 2030. Podstatné však je, aby sa k tejto výzve pridali všetci, od pestovateľov, distribútorov, stravovacích služieb, to znamená všetci, ktorí sa dostanú do styku s potravinami od farmy až na tanier.

 

Mária Pancuráková, odborný zástupca I. AŠKOS za Košický kraj 

<a href="https://www.freepik.com/free-photos-vectors/abstract">Abstract vector created by freepik - www.freepik.com</a>

Partneri

biele-logo biele-logo

Prihlásenie

Zabudli ste svoje heslo?

Nie ste u nás prihlásený/á?

Zaregistrujte sa

  • prístup do neverejnej časti webu
  • možnosť sťahovania dokumentov
  • možnosť prispievať do diskusií k odborným článkom
  • zľavy pre členov na rôzne akcie a vybrané produkty
Registrácia >