Chcete získať trvalý prístup ku všetkým informáciám a využívať aj veľa ďalších výhod? Staňte sa členom 1.AŠKOS . Zaregistrujte sa

Bezpečnosť rastlinných produktov a ich interakcia so zdravím

Rastlinné produkty môžu byť infikované patogénnymi látkami, ktoré vyvolávajú negatívne zmeny u rastlín. Prečítajte si, ako zaistiť bezpečnosť týchto potravín.

 

food-poisioning

Ovocie, zelenina, zelené časti rastlín či bylín sú počas pestovania, zberu, spracovania a skladovania vystavené veľkému množstvu fytopatogénov – patogénov mikrobiálnych, vírusových či subvírusových.

Rastliny poškodené infekciou majú zmenené výživové hodnoty a po konzumácii môžu vyvolať zdravotné problémy hlavne u citlivých jedincov.

Niektoré kmene určitých druhov fytobaktérií sú schopné vyvolať ochorenie nielen u rastlín, ale aj ľudí, alebo komplikujú priebeh ochorenia.

 

Prevencia pred ochoreniami z potravín

Hlavnou prevenciou pred ochoreniami z potravín je správne a bezpečné používanie nielen živočíšnych produktov, ale i správne a bezpečné používanie i manipulácia s rastlinnými produktami.

Najčastejšie pôvodcovia ochorení:

  • Burkholderiacepacia spôsobuje hnilobu cibule a v ľudskom organizme sa kolonizuje v močových cestách.
  • Vírus ľahkej (miernej) strakatosti papriky je u ľudí spájaný so špecifickou imunitnou odpoveďou, horúčkou, abdominálnymi bolesťami a pruritom.   
  • Pseudomonasaeruginosa spôsobuje mäkkú hnilobu dužinatých orgánov plodu a je rovnakou príčinou zápalu dýchacích ciest, močových ciest, zápalu mozgových blán či stredného ucha.
  • Druhy pseudomonas obyčajne obývajú pôdu, vodu a vegetáciu.

Pri použití hotových zeleninových zmesí, ktoré sú tepelne spracované len pasterizáciou a sú používané v školskom stravovaní, je najdôležitejšie sledovať upozornenia a odporúčania výrobcu na dobu použitia a podmienky skladovania po otvorení originálneho balenia.

Fytopatogémom sa darí hlavne za prítomnosti kyslíka, kedy pre svoju aktivitu, i v spojení s inou zložkou napr. v nátierkách, získajú svoju energiu pre množenie a následnú patogenitu. Okrem toho, hoci je aeróbny, môže rásť anaeróbne. Má schopnosť rásť i pri 42 ° C, odoláva vysokej koncentrácii soli, farbív i sladidiel.

 

Inkubačná doba a šírenie nákazy

Inkubačná doba pri exogénnych infekciách je 24 – 72 hodín. Šíria sa použitím kontaminovanej potravy  i z pacienta na pacienta.

 

Rada na záver

Aj z toho dôvodu odporúčame zariadeniam školského stravovania uprednostniť nový reformný systém školského stravovania pod názvom Flexi školské stravovanie, ktorý využíva dodávky potravín "JUST IN TIME"

- t.j dodávky na presne určený čas
- dodávky bez dodatočných strát, ktoré vznikajú skladovaním a
- dodávky bez rizika vzniku nákazy.

Takýto systém reformného stravovania detí zabezpečí kvalitu a podporuje regionálnych dodávateľov.

 

Ďalšie informácie a novinky z oblasti správnej hygienickej praxe sa dozviete v aplikácii Tím Expertov.

MVDr. Oľga Luptáková PhD., Tím expertov SR, Zvolen, 5.2.2020

Partneri

biele-logo biele-logo

Prihlásenie

Zabudli ste svoje heslo?

Nie ste u nás prihlásený/á?

Zaregistrujte sa

  • prístup do neverejnej časti webu
  • možnosť sťahovania dokumentov
  • možnosť prispievať do diskusií k odborným článkom
  • zľavy pre členov na rôzne akcie a vybrané produkty
Registrácia >